Murkšķu audzētava "Jaunstuči"

A marmot is the biggest ground squirrel, which is particularly famous for its winter sleep and loud hissing

Murkšķi

Murkšķi

7. June, 2011

Neliela foto izlase par murkšķu dzīvi murkšķu audzētavā „Jaunstuči”, Alsungas novada Reģos.

Murkšķi ir amizanti dzīvnieciņi, kurus var raksturot, kā lielas guļavas, jo ziemas auksto periodu tie pavada miegā, bet silto laiku, aktīvi ēdot, lai uzkrātu tauku kārtu, ko atkal varētu izmantot ziemā. Gan jau daudzi ir redzējuši smieklīgo filmu "Murkšķa diena" (Groundhog Day) ar slaveno murkšķi Filu no Pensilvānijas. Latvijā gan šos svētkus nesvin, bet laikā no maija beigām līdz oktobrim murkšķi labprāt izrādās arī apmeklētājiem.

View

Talka "Murkšķu kāzas" Reģos 2009

Talka "Murkšķu kāzas" Reģos 2009

7. June, 2011

Lai arī valsts ir ierauta dižķibeles problēmu risināšanā, murkšķu talka "Murkšķu kāzas" noritēja bez īpašām ķibelēm. Laika apstākļi, kā jau tas ierasts šādos pasākumos, bija īpaši mainīgi un mūs nelutināja, piedzīvojām gan lielās vēja brāzmas, gan lietu, vēsumu un arī saulīti, kas sasildīja svētdienā.

Talkas laikā tika paveikti vairāki sakopšanas darbi tuvajā Reģu parka teritorijā, t.i., no dīķa izvilkām tur vēja sagāztos kokus, kas bija ūdenī trunējuši jau gadiem, veicām krūmu izciršanu, zāles pļaušanu un veco lapu sagrābšanu, kā arī no zemes tika izrakti vairāki posmi ar drāšu pinuma žogu atliekām. <br /> Darbi nebija no vieglākajiem, jo lai dažus no tiem paveiktu, talkā nāca smagā traktortehnika un meža tehnika. Tie talcinieki, kuri palika arī svētdien, veica novadgrāvja attīrīšanu no tur saaugušajiem kārkliem.

View

Murkšķu vasara 2009

Murkšķu vasara 2009

7. June, 2011

Ieskats, kā jūtas murkšķi 2009.gada vasarā. Murkšķi ir sociāli aktīvi dzīvnieki.

Tie brīvā dabā dzīvo ģimeņu grupās, kas sastāv no apmēram 2 - 5 pieaugušiem murkšķiem un 2 - 6 mazuļiem. Viena kvadrātkilometra lielā teritorijā var dzīvot līdz 15 ģimeņu kolonijā. Audzētavā murkšķi tiek turēti pārī pa diviem metāla sieta krātiņos, kuriem ir atklātā un slēgtā daļa. Krātiņa slēgtajā daļā atrodas murkšķu miga, bet atklātajā daļā murkšķi iznāk paēst un komunicēties gan ar citiem murkšķiem, gan apmeklētājiem. Atkarībā no murkšķu rakstura, daži savu dienas lielāko daļu pavada atklātajā daļā, bet citi slēgtajā – pārsvarā tās ir murkšķu mammas.

View

Pie murkšķiem Alsungā 2010.gada vasarā

Pie murkšķiem Alsungā 2010.gada vasarā

7. June, 2011

Šajā gadā netika rīkota speciāla talka, lai turpinātu uzkopt un labiekārtot apkārtni. Tā sakot, spēki tiek taupīti 2011.gada talkai, bet lai nebūtu tā, ka nenotiek nekas, tad tika izmēģinātas vairākas agrokultūru audzēšana, kas varētu iepatikties mazajiem draiskuļiem.

Murkšķi pamatā barojas ar zālaugiem. Iecienītākie ir savvaļas auzas, kviešzāle, cigoriņi, baltais āboliņš un tīruma tītenis. Tāpat netiek smādēta kukurūza, saulespuķes, kvieši un kartupeļi. Īpaši intensīvi murkšķi barojas pirms ziemas, uzkrājot ievērojamas tauku rezerves. Aizejot gulēt, murkšķis ir apvēlies apaļš un resns, bet pavasarī izlienot no alas, tas ir notievējis pavisam slaids.

View

Video

28. June, 2011

Atverot būri, ieraugām lielai vāverei līdzīgu, ap četrdesmit centimetriem garu dzīvnieciņu, kurš, pacēlies uz divām kājām, skaļi brēcot, cenšas aizbiedēt nelūgtos viesus. Šī pūkainā, ziņkārīgā radībiņa ar piemīlīgo sejiņu un labi attīstītajiem zobiem ir murkšķis. Alsungas novada Reģos SILVIJAS TETERES dzīvnieku audzētavā "Jaunstuči" mīt četrdesmit četri murkšķi


16. May, 2011

Nesen pie murkšķiem viesojās Skrundas TV - Kad atnācis pavasaris, tad jaunumi un darba pilnas rokas ir arī Alsungas novada murkšķu audzētavā.


19. June, 2010

Tripo radošā komanda 2010.gada 30.maijā viesojās Alsungas novada Reģos – Silvijas Teteres murkšķu audzētavā “Jaunstuči”. Par murkšķu dzīvi, kopšanu, dienām un nedienām stāsta pati saimniece Silvija.